Skip to content

North BloomfieldBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Date
Feb 13, 2013

Property Information

Block2222
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page0

Building Details

Building Class---
DescriptionPIPE LINE
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$833,800
100%
Total Assessment$833,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,283+3.8%
2024$27,249+4.0%
2023$26,206+1.6%
2022$25,806-16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960