Skip to content

550 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 23, 2022

Property Information

Block153
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,300
30%
Improvement Value:$590,700
70%
Total Assessment$848,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,435+3.8%
2024$29,315+3.8%
2023$28,238+1.3%
2022$27,865-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,310,000
DeedBook 20220, Page 73885Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 20211, Page 280Recorded8/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956