Skip to content

122 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block193
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,737
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,600
33%
Improvement Value:$254,300
67%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+3.8%
2024$12,382+4.0%
2023$11,909+1.6%
2022$11,727+7.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,737DeedBook 20230, Page 75294

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5530, Page 37

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5252, Page 494

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918