Skip to content

9-11 Ward StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 3, 1975

Property Information

Block226
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
DescriptionDAY CARE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
22%
Improvement Value:$545,400
78%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,123+3.8%
2024$24,199-6.1%
2023$25,784+1.3%
2022$25,444+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929