Skip to content

648 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block226
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE + APT
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,100
36%
Improvement Value:$411,400
64%
Total Assessment$647,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,239+3.8%
2024$22,384+3.8%
2023$21,562+1.3%
2022$21,277-28.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 5676, Page 19

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927