Skip to content

19 Ward StreetBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block226
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,400
91%
Improvement Value:$27,100
9%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821+3.8%
2024$10,423+3.8%
2023$10,040+1.3%
2022$9,907-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 6098, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5768, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN