Skip to content

260 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$7,828
Last Sale Date
Jul 9, 1993

Property Information

Block22
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
52%
Improvement Value:$89,400
48%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+3.8%
2024$6,088+4.0%
2023$5,855+1.6%
2022$5,766+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$7,828

To:

Sq Ft832DeedBook 5270, Page 263

Property Sale

Sale
$85,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942