Skip to content

249 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block22
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,114
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
28%
Improvement Value:$266,500
72%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,639+3.8%
2024$12,177+4.0%
2023$11,711+1.6%
2022$11,532+12.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 5904, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 5731, Page 833

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 5379, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1926