Skip to content

45 Park Ave Unit 46Bloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block249
Lot12
QualifierC0046
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,053
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
59%
Improvement Value:$91,800
41%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+3.8%
2024$7,314+4.0%
2023$7,034+1.6%
2022$6,927-2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,053DeedBook 20240, Page 7221Recorded2/7/2024

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5635, Page 922

Property Sale

SaleMulti
$92,900
DeedBook 5054, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1927