Skip to content

104 State StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block249
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,408
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
39%
Improvement Value:$172,300
61%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+3.8%
2024$9,258+4.0%
2023$8,904+1.6%
2022$8,768-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5606, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1911