Skip to content

34 Benson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2010

Property Information

Block511
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,758
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,300
38%
Improvement Value:$289,300
62%
Total Assessment$466,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,827+3.8%
2024$15,248+9.9%
2023$13,879+1.6%
2022$13,668-2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6006, Page 655

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5495, Page 393

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5041, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1905