Skip to content

37 Edgewood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
May 15, 2001

Property Information

Block249
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,700
47%
Improvement Value:$158,600
53%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+3.8%
2024$9,814+4.0%
2023$9,438+1.6%
2022$9,294-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5804, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1910