Skip to content

55 Park Ave Unit 45Bloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block249
Lot7
QualifierC0048
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage583
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
58%
Improvement Value:$94,200
42%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673+3.8%
2024$7,392+4.0%
2023$7,109+1.6%
2022$7,001+25.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926