Skip to content

61 Fremont StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block275
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionDORMITORY
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,611
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
31%
Improvement Value:$357,000
69%
Total Assessment$518,500

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890