Skip to content

49 Fremont StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 7, 2003

Property Information

Block275
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionROOMING HOUSE
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage3,992
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,200
29%
Improvement Value:$390,100
71%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,632+3.8%
2024$17,951+4.0%
2023$17,265+1.6%
2022$17,001-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,992DeedBook 5960, Page 790

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900