Skip to content

80 Beach StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Date
Jun 19, 1979

Property Information

Block282
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,586
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,800
39%
Improvement Value:$381,200
61%
Total Assessment$628,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,302+3.8%
2024$20,523+4.0%
2023$19,738+1.6%
2022$19,437-7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865