Skip to content

18 Church StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1855

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block251
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,349
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
36%
Improvement Value:$308,200
64%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,332+3.8%
2024$15,735+9.7%
2023$14,348+1.6%
2022$14,129+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20170, Page 78392

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 20160, Page 4803Recorded1/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1855