Skip to content

57 Park PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block282
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,390
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
32%
Improvement Value:$501,100
68%
Total Assessment$736,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,979+3.8%
2024$24,066+4.0%
2023$23,145+1.6%
2022$22,792-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft4,390DeedBook 20180, Page 57169

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft4,390DeedBook 12450, Page 2747Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 5667, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1938