Skip to content

14 Elm StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block251
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,902
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
37%
Improvement Value:$397,100
63%
Total Assessment$628,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,332+3.8%
2024$20,552+4.0%
2023$19,766+1.6%
2022$19,464+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,902DeedBook 20171, Page 5206

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,788DeedBook 12460, Page 4568Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5262, Page 3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5159, Page 75

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1865