Skip to content

53 Park PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Date
Jun 1, 1989

Property Information

Block282
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,536
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,300
30%
Improvement Value:$558,000
70%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,180+3.8%
2024$26,186+4.0%
2023$25,185+1.6%
2022$24,800+11.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865