Skip to content

33 Elm StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$556,250
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block283
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,100
40%
Improvement Value:$312,400
60%
Total Assessment$523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,757+3.8%
2024$17,108+4.0%
2023$16,454+8.2%
2022$15,209+34.2%
Property History

Property Sale

Sale
$556,250

To:

Sq Ft1,704DeedBook 20201, Page 5890

Property Built

Built

Year Built: 1925