Skip to content

67 Willet StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block491
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,844
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,900
29%
Improvement Value:$237,400
71%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306+3.8%
2024$10,892+4.0%
2023$10,476+1.6%
2022$10,316+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 20250, Page 55708

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 20210, Page 86742

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,844DeedBook 20200, Page 15737Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,844DeedBook 20200, Page 3811Recorded1/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1919