Skip to content

306 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block283
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,766
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
29%
Improvement Value:$294,000
71%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,053+3.8%
2024$13,539+4.0%
2023$13,021+29.1%
2022$10,087+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,766DeedBook 20210, Page 2846

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 12470, Page 8697Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5047, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1880