Skip to content

10 Oak StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block283
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
41%
Improvement Value:$213,100
59%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,238+3.8%
2024$11,791+5.5%
2023$11,180+1.6%
2022$11,009+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5403, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1937