Skip to content

33 Oak StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block284
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,322
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,900
53%
Improvement Value:$128,100
47%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+3.8%
2024$8,824+4.0%
2023$8,486+1.6%
2022$8,357+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 20260, Page 11625

Property Built

Built

Year Built: 1880