Skip to content

45 Beach St.Bloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block284
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage3,394
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,600
35%
Improvement Value:$414,900
65%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,624+3.8%
2024$20,834+4.0%
2023$20,037+1.6%
2022$19,731+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,394DeedBook 20240, Page 60452

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5282, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1880