Skip to content

270 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Jun 7, 1984

Property Information

Block285
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionOFF.+ 2 APTS.
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage2,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
33%
Improvement Value:$303,700
67%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,376+3.8%
2024$14,814+4.0%
2023$14,247+1.6%
2022$14,030-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500

To:

Sq Ft2,372DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900