Skip to content

159 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block285
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,904
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
35%
Improvement Value:$245,000
65%
Total Assessment$378,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,829+3.8%
2024$12,360+4.0%
2023$11,887+1.6%
2022$11,705+16.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5899, Page 605

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5476, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1950