Skip to content

167-169 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Sep 29, 2018

Property Information

Block285
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,500
42%
Improvement Value:$199,500
58%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,736+3.8%
2024$11,307+4.0%
2023$10,875+1.6%
2022$10,709+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20181, Page 1188

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5090, Page 930

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1870