Skip to content

117 Liberty St. Unit DBloomfield, NJ 07003

Built 2009

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block287
Lot11
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,396
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
38%
Improvement Value:$186,300
62%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220+3.8%
2024$9,846+4.0%
2023$9,470+1.6%
2022$9,325-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 20240, Page 33939

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,396DeedBook 20220, Page 60482Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 12569, Page 2093Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12216, Page 9582

Property Built

Built

Year Built: 2009