Skip to content

186 Walnut St. Unit 105Bloomfield, NJ 07003

Built 2007

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 3, 2011

Property Information

Block287
Lot23
QualifierC0105
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,391
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$186,900
63%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+3.8%
2024$9,703+4.0%
2023$9,332+1.6%
2022$9,189-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 12322, Page 4758

Property Built

Built

Year Built: 2007