Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
493 Bloomfield Avenue(Unit B02)Bloomfield, NJ 07003
Commercial
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 31, 2016
Property Information
Block301
Lot9
QualifierB02
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13
Building Details
Building Class---
DescriptionCLASS
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage205
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$24,900
100%
Total Assessment$24,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $845 | +3.8% |
| 2024 | $814 | +4.0% |
| 2023 | $783 | +1.6% |
| 2022 | $771 | +66.9% |
Property History
No events match the selected filters.