Skip to content

491 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block301
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$653,400
80%
Improvement Value:$163,900
20%
Total Assessment$817,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,333+3.8%
2024$28,254+3.8%
2023$27,216+1.3%
2022$26,856-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 6104, Page 105

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 5582, Page 654

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5214, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1924