Skip to content

353 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 1998

Property Information

Block303
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-G
Sq Footage2,044
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,100
23%
Improvement Value:$398,200
77%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,513+3.8%
2024$16,873+4.0%
2023$16,227+1.6%
2022$15,979+29.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,845
DeedBook 5400, Page 557

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5287, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1880