Skip to content

119 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block220
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-G
Sq Footage1,987
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,800
52%
Improvement Value:$105,000
48%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+3.8%
2024$7,150+4.0%
2023$6,877+1.6%
2022$6,772-41.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 20201, Page 2567Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897