Skip to content

93 Walnut StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block451
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
28%
Improvement Value:$261,900
72%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,418+3.8%
2024$11,964+4.0%
2023$11,507+1.6%
2022$11,331+21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 20250, Page 1962

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5003, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1912