Skip to content

21 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1905

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block334
Lot101
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,935
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$252,300
68%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628+3.8%
2024$12,167+4.0%
2023$11,701+1.6%
2022$11,523+5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,935DeedBook 20190, Page 15759

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 20150, Page 82567Recorded10/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1905