Skip to content

33 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block219
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,932
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
23%
Improvement Value:$297,000
77%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+3.8%
2024$12,585+4.0%
2023$12,104+1.6%
2022$11,919-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

To:

Sq Ft2,415DeedBook 20180, Page 53891

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 20171, Page 2543Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910