Skip to content

68 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$315,695
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block334
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,851
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,600
33%
Improvement Value:$247,100
67%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,540+3.8%
2024$12,082+4.0%
2023$11,620+1.6%
2022$11,442+15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,695

To:

Sq Ft1,851DeedBook 12101, Page 5090

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 5840, Page 774

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5211, Page 466

Property Sale

Sale
$61,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900