Skip to content

170 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1892

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Sep 12, 1994

Property Information

Block334
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,054
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
26%
Improvement Value:$314,600
74%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,697+3.8%
2024$13,196+4.0%
2023$12,691+1.6%
2022$12,498+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 5331, Page 616

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5086, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1892