Skip to content

87 Montgomery StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Dec 16, 1997

Property Information

Block480
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,089
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
34%
Improvement Value:$228,900
66%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+3.8%
2024$11,337+4.0%
2023$10,903+1.6%
2022$10,737-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$119,500

To:

Sq Ft2,089DeedBook 5518, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1890