Skip to content

155 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Date
Nov 15, 1995

Property Information

Block334
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,282
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
25%
Improvement Value:$387,400
75%
Total Assessment$516,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,523+3.8%
2024$16,882+4.0%
2023$16,237+1.6%
2022$15,989+17.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907