Skip to content

234 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block335
Lot107
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,738
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
30%
Improvement Value:$242,400
70%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,770+3.8%
2024$11,340+4.0%
2023$10,906+1.6%
2022$10,740+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910