Skip to content

280 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block336
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,654
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
32%
Improvement Value:$219,400
68%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+3.8%
2024$10,549+4.0%
2023$10,146+1.6%
2022$9,991+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5724, Page 645

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4998, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1908