Skip to content

159 Franklin St Apt 24Bloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block335
Lot34
QualifierC0024
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class33
Description2BR + GAR 22&23
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage814
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
51%
Improvement Value:$102,500
49%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+3.8%
2024$6,781+4.0%
2023$6,522+1.6%
2022$6,422+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft814DeedBook 20191, Page 18529

Property Sale

Sale
$160,500
Sq Ft814DeedBook 20190, Page 92818Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5240, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1974