Skip to content

172 Belleville Ave C-105Bloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block462
Lot23
QualifierC0105
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class35
Description3R - 1 BR + GAR
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage844
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,200
55%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+3.8%
2024$5,431+4.0%
2023$5,224+1.6%
2022$5,144+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft844DeedBook 20191, Page 13950

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft844DeedBook 20190, Page 41812Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 6191, Page 608

Property Sale

Sale
$77,400
DeedBook 5099, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1962