Skip to content

147 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block335
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description39 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,365,000
42%
Improvement Value:$1,885,000
58%
Total Assessment$3,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,240+3.8%
2024$106,210-8.0%
2023$115,449+1.6%
2022$113,686+32.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 5897, Page 324

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 4990, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1929