Skip to content

88 Monroe PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$647,972
Last Sale Date
Feb 8, 1995

Property Information

Block281
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description38 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningPR
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,330,000
42%
Improvement Value:$1,871,100
58%
Total Assessment$3,201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,581+3.8%
2024$104,612+4.0%
2023$100,611+1.6%
2022$99,074+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$647,972

To:

DeedBook 5352, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1927