Skip to content

122 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block335
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,029
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
26%
Improvement Value:$300,000
74%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755+3.8%
2024$13,252+4.0%
2023$12,745+1.6%
2022$12,550+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,331DeedBook 20160, Page 59277

Property Built

Built

Year Built: 1924