Skip to content

206 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 2, 2000

Property Information

Block335
Lot87
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,056
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
24%
Improvement Value:$304,100
76%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+3.8%
2024$13,092+4.0%
2023$12,591+1.6%
2022$12,399+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 5678, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1925